FOTOGRAFIE

ZAČÁTEK

Fotografováním se bavím už hezky dlouho. Udělat opravdu dobrý snímek se mi ale nepovede až tak často. O to větší pak z něho mám radost.

S focením jsem začínal jako kluk. Mojím snem tehdy byla jednooká zrdcadlovka, a tak jsem trpělivě šetřil a koupil si za 1400 korun Zenit-E. Dobrá mašinka! Občas trhal filmy, zvlášť v zimě, ale to jsem mu odpustil. Po pár letech jsem ho vyměnil za Praktiku MTL-5 vyrobenou v tehdejším Východním Německu. Fotila velmi pěkně. Narozdíl od nezapomenutelných plastových lžiček ve filmu „Pelíšky“, u tohodle foťáku můžu zodpovědně říci že: „Tady soudruzi z NDR chybu neudělali.“

To je ale už historie. Doba se nekompromisně změnila a nastoupila digitální éra. Je pravda, že doteď občas vytáhnu starý foťák na kinofilm, ale jen dost výjimečně. No a zvětšovák, ten jsem nevyndal ze skříně už hezkou řádku let.

S nákupem digitálních fotoaparátů jsem měl šťastnou ruku. Měl bych to někde zaklepat! Nejprve jsem si pořídil kompaktní Olympus SP500-UZ. Mám jej už asi devět let. Kupodivu pořád bezchybně funguje, i když se mnou zažil bezpočet deštivých dnů i prach pouští. Dneska zastává funkci rezervního přístroje. Když jsem se rozhodl koupit zrdcadlovku, byly první na ráně oblíbené značky Canon a Nikon. Nakonec se ovšem mým hlavním fotoaparátem stal Pentax K-50 a myslím, že jsem zvolil dobře.

Když už píši o fotoaparátech, musím připomenout starou známou pravdu, že na přístroji záleží jen v malé míře. Dobrý snímek totiž dělá hlavně fotograf, ne stroj.

Ještě jednu věc chci zmínit. To že udělat snímek digitálem vlastně nic nestojí, vede paradoxně k jisté nevýhodě. Vede k tendenci nasekat nesrovnatelně víc obrázků, než u klasických filmů. Někteří jedinci svůj digitál opravdu nešetří a jejich frekvence snímků by se dala srovnat s fregvencí výstřelů legendárního kulometu Špagin v plném nasazení. Já bych si s takovou fotografickou kořistí nevěděl rady. Neměl bych sílu to všechno procházet, vybírat, upravovat. Snažím se mačkat spoušť spíš míň než víc. A to ještě řadu záběrů vymažu už ve foťáku.

FOTOGRAFIE
Z CEST:
Etiopie - povodí řeky Omo
Gruzie
Israel
Mali
Krajem Sázavy a Vltavy - I
Albánie - I
Albánie - II
Mezi zlatokopy v Beninu
Benin - tváře a postavy
Írán
Ukrajina
Egypt
ŽIVÁ PŘÍRODA:
Detail
GEOLOGICKÉ:
Horniny Jeseníků
Geologické útvary
Minerály - I
ČLÁNKY O FOTOGRAFOVÁNÍ:
Makro s obráceným objektivem